Çanakkale’nin Bayramiç İlçesine Düşen Meteorda Yaşam İzi Bulundu « Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com
Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesine Düşen Meteorda Yaşam İzi Bulundu

Dünyaya yılda yaklaşık 500 meteor düştüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, Bunların ancak yüzde 10’u bulunabiliyor. Geri kalanı göllere, denizlere, çöllere, okyanuslara ve kutuplara düşüyor. Dünyada bugüne kadar 50 binden fazla meteor elde edilmiş. Bunun çoğunluğu da buzullarda bulundu. Namibya’ya 80 bin yıl önce düştüğü tahmin edilen 60 ton ağırlığındaki HOBA meteoru dünyada […]

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesine Düşen Meteorda Yaşam İzi Bulundu
06 Mayıs 2016 - 18:44 'de eklendi

Dünyaya yılda yaklaşık 500 meteor düştüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, Bunların ancak yüzde 10’u bulunabiliyor. Geri kalanı göllere, denizlere, çöllere, okyanuslara ve kutuplara düşüyor. Dünyada bugüne kadar 50 binden fazla meteor elde edilmiş. Bunun çoğunluğu da buzullarda bulundu. Namibya’ya 80 bin yıl önce düştüğü tahmin edilen 60 ton ağırlığındaki HOBA meteoru dünyada bilinen en büyük meteor durumunda bulunuyor. şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi  Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek verdiği açıklamada  meteorların her zaman ilgi çeken konu olduğunu açıkladı.

Dünyaya düşen meteorların sadece  yüzde 10’una ulaşılıyor

NASA’da 4 yıl süren inceleme sonuçlandı. Analiz sonucunda meteorda, insan bünyesinde bulunan amino asitlerin bulundu. Meteorda, glisin, alanin, valin, serin, glutamik asit ve aspartik asit protein amino asitleri gibi 19 amino asit olduğu kesinleşti.
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine 1964’te düştüğü gözle görünen 4 kilogram ağırlığındaki meteor, İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden ekibin mineral yapısı hakkındaki ilk incelemesinin ardından daha detaylı araştırma yapılması için NASA’ya yollandı.

NASA ve İstanbul Üniversitesinden (İÜ) bilim adamları, 1964’te Çanakkale’ye düşen gök taşında yaptıkları inceleme sonuçlandı. İlk kez Türkiye’ye düşen bir meteorda, insan bünyesinde bulunan amino asit belirlendi.

SON DAKİKA HABERLERİ
loading...
İLGİLİ HABERLER