Giyilebilir Yapay Deri « Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com
Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com

Giyilebilir Yapay Deri

Akıllı cihazlar hayatımızın bir parçası oldu.Hemen herkesin elinde akıllı telefonlar bulundugu yerden baglantı uzaktaki birini karşında görme. Dijital devrim in son ürünü; yüze, kola ya da vücudun herhangi bir yerine takılabilen, polimer led, yani dijital göstergeler yerleştirilmiş çok ince, sağlam ve esnek’e-deri’ oldu. Science Advances dergisinin paylaştığı yazıya göre, Tokyo Üniversitesinde üzerinde çalışılan ve geliştirilen […]

Giyilebilir Yapay Deri
25 Nisan 2016 - 20:07 'de eklendi

Akıllı cihazlar hayatımızın bir parçası oldu.Hemen herkesin elinde akıllı telefonlar bulundugu yerden baglantı uzaktaki birini karşında görme. Dijital devrim in son ürünü; yüze, kola ya da vücudun herhangi bir yerine takılabilen, polimer led, yani dijital göstergeler yerleştirilmiş çok ince, sağlam ve esnek’e-deri’ oldu.

Science Advances dergisinin paylaştığı yazıya göre, Tokyo Üniversitesinde üzerinde çalışılan ve geliştirilen bu elektronik deri, binlerce esneme ve gerilmeye dayanıklılığa esnekken, aynı zamanda giyilebilecek kadar da ince.

E-deri’nin en önemli özelliği de kalıcı ömürlü olması.

Araştırmacılar, polimer ledleri dış etkilerden korumak için silikon ve parilen içeren özel bir film ile kaplıyorlar. Bu materyaller, deriyle temas halindeki cihazı, oksijen ve su buharından koruyarak, bir günden daha uzun süre çalışmasına katkıda bulunuyor.
Vücuda monte edilen dijital cihazlar, gücünü elektrotlara bağlanarak sağladığı kullanışlı degil fakat araştırmacılara göre, ileriki zamanda vücut ısısından ve ya esnek pillerden enerji sağlayabilecek duruma getirilirse çok daha iyi olacak kanaatindeler.

SON DAKİKA HABERLERİ
loading...
İLGİLİ HABERLER