Romanya Eurovision’dan atıldı mı ? « Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com
Haber – Son Dakika Haberler – En Son Gazete Haberler – Haberova.com

Romanya Eurovision’dan atıldı mı ?

2016 Eurovision Şarkı Yarışması, İsveç’in başkenti Stockholm’de Mayıs 2016’da yapılacak. Romanya, 1982 yılında şarkısının bir halk türküsünün bestesi olduğu ve orijinal sayılamayacağı nedeniyle yarışmaya alınmamıştı. Avrupa Yayıncılar birliği, sanatçının şarkısını elektronik ortamda indirilmek ya da dinlenmek üzere muhafaza edeceğini bildirdi. Romanya’yı “Moment of Silence” şarkısıyla temsil etmeye hazırlanan 24 yaşındaki sanatçı Ovidiu Anton, sosyal medyadan […]

Romanya Eurovision’dan atıldı mı ?
23 Nisan 2016 - 20:54 'de eklendi

2016 Eurovision Şarkı Yarışması, İsveç’in başkenti Stockholm’de Mayıs 2016’da yapılacak.

Romanya, 1982 yılında şarkısının bir halk türküsünün bestesi olduğu ve orijinal sayılamayacağı nedeniyle yarışmaya alınmamıştı.

Avrupa Yayıncılar birliği, sanatçının şarkısını elektronik ortamda indirilmek ya da dinlenmek üzere muhafaza edeceğini bildirdi.

Romanya’yı “Moment of Silence” şarkısıyla temsil etmeye hazırlanan 24 yaşındaki sanatçı Ovidiu Anton, sosyal medyadan “Sevgili dostlar, sonunda resmi bir yazı alabildim. Gülümsemeye ve kendimi hayal kırıklığına kaptırmamaya çalışıyorum ama bu haksızlık” şeklinde açıklamada bulundu.

Romanya, ayrıca Eurovision yarışmasından dışlanmanın yanı sıra EBU’nun üyelerine sağladığı Eurovision News ve sports News programlarına erişim ve bazı spor karşılaşmalarının yayın hakları gibi hizmetlerden de yararlanamayacak.

EBU, 56 ülkeden 73 kamu yayıncısı kuruluşun üye olduğu ve kar amacı gütmeyen bir birlik ve devamı üyelerin aidatlarıyla mümkün oluyor.
EBU Genel Müdürü İngrid  Deltenre, yaptığı açıklamada, Romanya devletinin kamu televizyonunun borçlarından yasal olarak sorumlu olduğunu ve borucunu ödemediği için yarışmadan çıkarıldığını beyan etti. ingrid Deltene, “Bu sorunu çözmeye yönelik bütün girişimlerimize karşı Romanya hükümetinden hiçbir cevap almamak çok hayal kırıklığına uğratıcıydı” diye ifade etti.

Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU), Romanya’da kamu yayıncılığı yapan Televiziunea Romana’nın (TVR) 16 milyon İsviçre frangı borcu bulunduğunu bildirerek, Romanya hükümetine borcunu ödemesi için 20 Nisan’a kadar zaman vermişti.

SON DAKİKA HABERLERİ
loading...
İLGİLİ HABERLER